Přeskočit na obsah
Domů » Horké novinky » Solana: Překonávání výzev decentralizovaného blockchainu v roce 2022

Solana: Překonávání výzev decentralizovaného blockchainu v roce 2022

Na konci roku 2017 založili Anatoly Yakovenko a Raj Gokal společnost Solana s vizí vytvořit budoucnost, která bude upřednostňovat spravedlivý přístup k financím, svobodu a bezpečnost prostřednictvím technologie blockchain. Hlavní síť byla spuštěna v beta verzi před necelými třemi lety a od té doby se ekosystém Solana neustále rozrůstá a vyvíjí. Podle nedávné zprávy o vývojářích společnosti Electric Capital vzrostl počet vývojářů na Solaně oproti stavu před rokem o 83 % na více než 2 000, čímž se Solana řadí na druhé místo za Ethereum, pokud jde o hrubý počet vývojářů. Zvýšil se také počet validátorů v síti Solana, na které nyní běží více než 2 000 uzlů. Byla provedena a naplánována vylepšení výkonu, která umožňují stabilnější a efektivnější síť.

V roce 2022 však kryptografické odvětví utrpělo poškození reputace a Solana zažila několik výpadků sítě, které způsobily prostoje a narušily schopnost sítě zpracovávat transakce. To vedlo k poklesu důvěry v platformu, což způsobilo, že někteří investoři prodali své podíly a od investic do platformy upustili. Řešením tohoto problému má být klient validátoru vyvinutý organizací Firedancer, která je třetí stranou, a který má výrazně snížit riziko výpadků sítě. Díky schopnosti zpracovat 0,6 milionu transakcí za sekundu v testovacím prostředí by zavedení tohoto nového validátorového klienta mohlo pomoci převést síť z beta verze do stabilnějšího stavu.

Navzdory výzvám, kterým bude čelit v roce 2022, zůstává tým vývojářů stojící za tímto projektem oddán základním principům decentralizace, samosprávy a spravedlnosti. Zakladatelé Solany navíc věří, že medvědí trhy mohou mít pozitivní dopad a posílit systém. Rychlé snižování hodnoty sítě a neustálé výpadky však vyvolávají otázky ohledně stability blockchainu a budoucnosti decentralizovaných burz. Zda se SOL zotaví z nedávného propadu, se teprve ukáže.