Přeskočit na obsah
Domů » Horké novinky » Reliance Retail zavádí podporu digitální rupie v prodejnách Freshpik po celé Indii

Reliance Retail zavádí podporu digitální rupie v prodejnách Freshpik po celé Indii

Největší indický maloobchodní řetězec Reliance Retail oznámil, že plánuje přijímat platby v digitální rupii, digitální měně centrální banky (CBDC). Maloobchodní řetězec uzavřel partnerství s bankami ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank a fintechovou společností Innoviti Technologies, aby přidal podporu digitální rupie do své řady prodejen Freshpik po celé zemi. Zákazníci budou mít k dispozici dynamický QR kód pro akceptaci digitální rupie, který mohou naskenovat a provést platbu. Indická centrální banka (Reserve Bank of India, RBI) doufá, že díky digitální rupii sníží závislost ekonomiky na hotovosti, umožní levnější a plynulejší mezinárodní zúčtování a ochrání lidi před volatilitou soukromých kryptoměn. RBI také loni v listopadu zahájila pilotní program své digitální měny ve spolupráci s devíti bankami.

RBI dlouhodobě zastávala tvrdý postoj vůči digitálním aktivům a tvrdila, že tato rodící se třída aktiv nemá žádnou podkladovou hodnotu. Minulý měsíc guvernér indické centrální banky Šaktikanta Das uvedl, že kryptoměny nemají žádnou vnitřní hodnotu a jejich vnímaná „hodnota není nic jiného než výmysl“. Země, která v současné době předsedá skupině G20, plánuje tuto příležitost využít také ke koordinaci globální regulace kryptoměn a ke studiu dopadů kryptoměn na ekonomiku, měnovou politiku a bankovní sektor.

Krok společnosti Reliance Retail přijímat platby v digitálních rupiích je významným krokem vpřed při zavádění CBDC v Indii. Maloobchodní řetězec zavedl podporu CBDC ve své gurmánské řadě obchodů Freshpik a v budoucnu plánuje rozšířit tuto funkci i do dalších obchodů. V Subramaniam, ředitel společnosti Reliance Retail, uvedl, že tato iniciativa pomůže poskytnout zákazníkům efektivní a bezpečný alternativní způsob platby v jejich obchodech. Deepak Sharma, prezident a ředitel pro digitální technologie banky Kotak Mahindra, uvedl, že zákazníci s peněženkami e₹-R budou nyní moci v prodejnách Reliance Retail využívat bezproblémový, bezpečný a okamžitý způsob digitálních transakcí.