Přeskočit na obsah
Domů » Horké novinky » McGregor a O’Connor: Pátrání po podvodnících za 16 milionový podvod s tokeny SQUID

McGregor a O’Connor: Pátrání po podvodnících za 16 milionový podvod s tokeny SQUID

Investigativní technologický novinář Janhoi McGregor a technologický expert Ciaran O’Connor se vydali na misi s cílem odhalit identitu podvodníků, kteří stojí za podvodem s tokeny SQUID. Při tomto podvodu, k němuž došlo v roce 2021, přišly oběti v souhrnu o 16 milionů dolarů. Dvojice zahájila vyšetřování nahlédnutím do chatu obětí na Telegramu, kde nalezla video s taháním koberce opatřené vodoznakem se jménem podezřelého. Další vyšetřování odhalilo, že několik týdnů předtím došlo k menšímu, téměř totožnému podvodu.

Analýza metadat odhalila, že video je pravé, nahrané v době tahání koberce. Dvojice poté zjistila, že údajná právní firma vybírala od lidí peníze prostřednictvím svých webových stránek, slibovala, že podvodníky Squid zažaluje, ale s penězi zmizela. To vedlo k objevení profilu na Redditu, vytvořeného čtyři dny před vytažením koberce, který vyzýval oběti, aby se připojily k údajné právní žalobě.

Další vyšetřování odhalilo, že k podvodu byla použita společnost s doménovým jménem, která poskytla dvě e-mailové adresy, IP adresu, dvě telefonní čísla, skutečnou fyzickou adresu a jméno. Toto jméno bylo spojeno s podvody z roku 2013.

McGregor a O’Connor se rozhodli odcestovat do Hongkongu a podvodníka konfrontovat. Po příjezdu na místo nikoho nenašli, ale člen ochranky jim prozradil, že policie navštívila byt v souvislosti s podvodem před šesti měsíci. Dvojice poté zavolala na číslo spojené se společností registrovanou v Guangdongu, kde osoba, která hovor přijala, vše popřela. Když volali znovu, číslo bylo odpojeno.

McGregor byl nucen svá zjištění nahlásit a zbytek vyšetřování přenechat policii.