Přeskočit na obsah
Domů » Horké novinky » HKMA Navrhuje Agilní a Rizikově Založený Přístup k Regulaci Stablecoinů

HKMA Navrhuje Agilní a Rizikově Založený Přístup k Regulaci Stablecoinů

Hongkongský měnový úřad (HKMA) nedávno zveřejnil závěr konzultace k diskusnímu dokumentu o krypto a stablecoinech, který shrnuje zpětnou vazbu z 58 příspěvků. Regulátor navrhl „agilní a na riziku založený“ přístup k dozrávajícímu kryptografickému odvětví, přičemž prioritu má regulace stablecoinů, které „údajně odkazují na jednu nebo více fiat měn“. Nový licenční proces by byl povinný jak pro emitenty, kteří svou činnost vykonávají přímo v Hongkongu, tak pro ty společnosti, které své produkty „aktivně“ nabízejí hongkongské veřejnosti.

HKMA má v úmyslu vytvořit komplexní regulační rámec pro stablecoiny založený na principu plného krytí a výkupu v nominální hodnotě. Rovněž by omezil společnosti v odklonu od jejich hlavní činnosti. Dokument uvádí příklad provozovatelů peněženek, kteří by nesměli vykonávat úvěrovou činnost. Stablecoiny, které odvozují svou hodnotu na základě arbitráže nebo algoritmu, nebudou akceptovány. Držitelé stablecoinů by měli mít možnost vyměnit stablecoiny za referenční fiat měnu v nominální hodnotě v přiměřené lhůtě.

Regulační opatření na základě konzultačního procesu se očekávají v letech 2023/24, a to buď ve formě nové legislativy, nebo změn stávajících zákonů. Regulace se zaměří především na oblasti emise, správy a stabilizace. Některé činnosti související se stablecoiny, jako je nákup nebo směna stablecoinu za fiat měnu, provoz a správa centralizovaných služeb půjčování stablecoinů, vydávání kryptografických debetních/kreditních karet a provozování kryptografických bankomatů nebo směnáren, však v počáteční fázi nemusí být v rozsahu regulace zachyceny.