Přeskočit na obsah
Domů » Horké novinky » Decentralizovaný protokol sociální sítě Nostr nyní k dispozici v Apple App Store

Decentralizovaný protokol sociální sítě Nostr nyní k dispozici v Apple App Store

Nostr, decentralizovaný protokol sociální sítě, je nyní oficiálně dostupný v obchodě s aplikacemi Apple. Protokol zaznamenal prudký nárůst popularity poté, co se jeho nadšencem stal bývalý generální ředitel Twitteru Jack Dorsey, který jeho tvůrci věnoval 14 bitcoinů. To přimělo vývojáře, aby požádali o oficiální zařazení do obchodu s aplikacemi společnosti Apple, což bylo schváleno a plná verze je nyní k dispozici ke stažení pro každého.
Protokol funguje tak, že se prostřednictvím klientské aplikace vygeneruje dvojice klíčů – jeden veřejný a jeden soukromý klíč. Veřejný klíč je „ID“ uživatele v protokolu, zatímco soukromý klíč je něco jako heslo uživatele. Zprávy lze do protokolu vysílat připojením k relé a podepsáním zprávy soukromým klíčem. Asymetrická kryptografie se používá k zajištění toho, aby zprávu mohl dešifrovat pouze soukromý klíč odpovídající veřejnému klíči. To je podobné jako u Bitcoinu, kde může přijaté prostředky „dešifrovat“ pouze oprávněný příjemce.
Nostr je stále v plenkách, ale díky zařazení Damusu do App Store se nyní může dostat k většímu počtu lidí, než bylo dříve možné. Technologie je slibná, protože je otevřená, odolná vůči cenzuře a bez oprávnění.