Přeskočit na obsah
Domů » Horké novinky » Centralizace těžby bitcoinů se zvyšuje, protože hlavní pooly kontrolují více než 50 % rychlosti těžby (Hashrate)

Centralizace těžby bitcoinů se zvyšuje, protože hlavní pooly kontrolují více než 50 % rychlosti těžby (Hashrate)

Těžba bitcoinu se stala vysoce centralizovanou, protože většinu těžebního výkonu v blockchainu ovládá několik těžebních poolů. Podle údajů Mempoolu drží Foundry USA a Antpool dohromady 50 % celkového hashrate. Foundry USA si již několik týdnů udržuje hashrate přes 30 % a v současné době má v průměru 34,1 % těžebního výkonu. Na druhém místě je Antpool s přibližně 18,0 % celkového hashrate. To kontrastuje se začátkem roku 2022, kdy těchto pět těžebních poolů sotva překročilo 60 % hashrate.

Nárůst koncentrace hashrate lze přičíst několika faktorům, například umístění serverů zmíněných poolů a finančním pobídkám, které tyto hlavní těžební pooly nabízejí. Větší těžební pooly mohou důsledně rozdělovat zisky svým členům, což do jejich ekosystému přivádí více těžařů. Tento vysoce centralizovaný systém těžby však pro kryptoměnu představuje značné nebezpečí, například útok 51 %.

Navzdory těmto rizikům si Bitcoin stále udržuje svůj býčí trend a od začátku roku vzrostla tato přední kryptoměna o 40 %. V době psaní tohoto článku se Bitcoin obchoduje za 23 400 USD.