Přeskočit na obsah
Domů » Horké novinky » Alexej Pertsev Zadržen v Nizozemsku kvůli Údajnému Praní Špinavých Peněz Prostřednictvím Tornado Cash

Alexej Pertsev Zadržen v Nizozemsku kvůli Údajnému Praní Špinavých Peněz Prostřednictvím Tornado Cash

Alexej Pertsev, vývojář Tornado Cash, open-source protokolu pro míchání kryptoměn, je od srpna 2020 zadržován v Nizozemsku. Nizozemské úřady Pertseva zatkly poté, co americké ministerstvo financí uvalilo na Tornado Cash sankce s tvrzením, že tato služba pro míchání kryptografických dat usnadňuje praní špinavých peněz pro škodlivé kybernetické aktéry, včetně hackerské skupiny, kterou FBI obviňuje z napojení na Severní Koreu. Východobrabantský soud v Nizozemsku naplánoval předběžné přezkoumání na 24. května a Pertsev zůstane ve vazbě až do dalšího slyšení 21. dubna.

Tornado Cash je služba, která umožňuje uživatelům sdružovat své kryptofondy s ostatními a nabízí služby anonymizace kryptoměn. Nizozemské ministerstvo financí (FIOD) tvrdí, že Pertsev je obviněn ze „zakrývání finančních toků z trestné činnosti a z usnadňování praní špinavých peněz prostřednictvím míchání kryptoměn prostřednictvím decentralizované služby míchání Etherea Tornado Cash“. FBI tvrdí, že Tornado Cash je zodpovědná za praní finančních prostředků v hodnotě 7 miliard dolarů, včetně 455 milionů dolarů ukradených skupinou Lazarus napojenou na Severní Koreu.

Pertsev nebyl formálně obviněn z trestného činu a od jeho zatčení byla již třikrát zamítnuta odvolání. Několik významných blockchainových vývojářů se však na internetu za Pertseva postavilo, přičemž petice na jeho podporu na webu change.org získala přes 5 000 podpisů. O Pertsevově osudu rozhodne soud v holandském Východním Brabantu v rámci předběžného přezkumu naplánovaného na 24. května a Pertsev zůstane ve vazbě až do dalšího slyšení 21. dubna.